Makaleler

Makaleler geri dön

En İyi Boşanma Avukatı İstanbul

İnsanlar bir ilişki yaşamaya başladıktan sonra bu uzun yolculuğu evlenmek ile taçlandırmayı düşünürler ve evlenirler. Ancak sevgililik dönemindeki gibi aşkı, sevgiyi, rahatı evlilikte bulamadıkları için sonunda boşanma kararı alırlar. Bireyler evlenirken olduğu gibi boşanırken de zorlu sürece girerler.

Önce boşanma sebebi belirlenmelidir. Örneğin şiddetli geçimsizlik, aldatma, suç işleme gibi birçok sebepten boşanma davası açılır. Daha sonra taraflar eğer çekişmeli boşanma davası açmak istiyor ise avukata başvururlar.

Boşanma süreci her iki taraf içinde zorlu bir süreçtir. Boşanma davası açma tarafların avukat yoluyla mahkemeye başvurmasıdır. Boşanmak için iyi bir avukat tutmanız bu süreci en kolay atlatmada size yardımcı olacaktır. İstanbul boşanma avukatı için detaylı bir araştırma yaptığınızda en iyi boşanma avukatını bulursunuz.

Boşanma Avukatı

Boşanma avukatı, Türk medeni hukukun alt kademesinden biri olan aile içi anlaşmazlıklar sebebi ile nafaka, boşanma, velayet benzeri davalara bakan avukatlara verilen addır. Boşanma avukatları için genel olarak aile avukatı denildiği de olur. Ancak resmi olarak boşanma avukatı diye bir tabir yoktur. Bu halk arasında boşanma davalarına bakan avukatlara halk tarafından takılan bir addır.

Boşanma davası genel anlamda iki taraf için yorucu bir süreçtir. Bu yüzden boşanma davası için hukuki bir yardım talep etmek bu yorucu süreci daha kolay atlatmada taraflara yardımcı olacaktır. Davanın her bir detayı boşanma avukatına anlatılması hukuki süreci hızlandıracaktır. Boşanma avukatı edindiği bilgiler doğrultusunda boşanma nedenini belirleyecektir. Her bir boşanma davasının bir nedeni olmak zorundadır. Aksi halde boşanma davası hukuki olarak ret cevabı alacaktır.

Boşanma Davası Nedenleri Nelerdir?

Evlenirken aşık olduğumuz için evleniriz ve sebebimizde budur bu yüzden boşanmak içinde bir sebep olmalıdır. Peki ya nedir bu boşanma nedenleri?

 • Şiddetli geçimsizlik
 • Karakter uyuşmazlığı
 • Evlilik gerekliliklerini yapamama
 • Aldatma
 • Kişinin yaşamına kast etme
 • Suça karışma
 • Haysiyetsiz bir yaşam

Gibi neredeyse sayısızca boşanma nedeni bulunuyor. Dediğimiz gibi özellikle çekişmeli boşanma davaları kişiyi hem fiziksel hem de ruhsal olarak yoruyor. İşte bu yüzden iyi bir boşanma avukatı sizi bu yükünüzden kurtaracaktır. Bunun sebeple boşanma avukatı İstanbul için detaylı bir araştırmadan sonra sizde iyi bir avukata müracaat edebilirsiniz.

Boşanma Davası Açılma Süreci

Taraflar arasında boşanma nedeni belirlendikten sonra dava dosyası bu yönde hazırlanmalıdır. Tarafların boşanma davasında bazı istek ve talepleri olacaktır. Avukat ve müvekkil arasında bu konuda konuşulmalı ve dava dosyasına eklenmelidir. Boşanma davası için avukata başvuran taraf bazı sorular sorularak istek ve talepleri var mı öğrenilmelidir. Bu sorular:

 • Tarafın (eğer çocuk varsa) bu yönde bir talebi var mı?
 • Nafaka istiyor mu?
 • Taraflar arasında mal paylaşımı olacak mı ve ya bunu talep ediyor mu?
 • Manevi olarak ya da maddi olarak tazminat için talepte bulunuyor mu?

Müvekkilin istek ve talepleri doğrultusunda boşanmanın temel sebebi belirlenir ve dava dosyası hazırlanır. Dava dosyasında gerekli belgelerin tümü ve yeterince delil bulunulmalıdır. Dava dosyası hazırlandıktan sonra davanın dosya masrafları ve harcı vezneye yatırılarak dava dosyası vezneye verilir. Her şey tamamladıktan sonra dava dosyası açılmıştır.

Taraflar İçin Anlaşmalı Protokol

Tarafların çekişmeli ve zor bir süreçtense anlaşmalı olarak boşanma davası açmaları mümkün. Anlaşmalı boşanma için taraflar arasında bazı konularda bir anlaşmaya varmaları gerekir. Bu konular:

 • Velayet konusu
 • Nafaka konusu
 • Hem manevi hem maddi açıdan tazminat
 • Mal ve mülk paylaşımı

Bunun gibi konularda taraflar arasında bir anlaşmaya varıldığında avukat tarafından protokol bu yönde hazırlanacaktır.

Makaleler geri dön