Makaleler

Makaleler geri dön

En İyi Boşanma Avukatı

Boşanmanın ne olduğunu bilmeden önce evlilik konusunu hukuken bilmek gerekir. Evlilik bir medeni hukuk sözleşmesidir. Evlilik çeşitli nedenlerden dolayı sona erebilir. Gaiplik, ölüm, cinsiyet değiştirme hükümsüzlük gibi sebeplerden dolayı ortadan kalkacağı gibi boşanmadan dolayı da evlilik sona erer.

Boşanma Hukuku Nedir?

Evlilik birliğinin yani çiftlerin anlaşmadığı durumlarda mahkeme kararı ile sona ermesine boşanma denir. Boşanma hâkim kararı ile sona erdiğinden medeni kanun boşanmayı belli nedenlere dayandırmıştır.

Çiftler sebepsiz yere evliliklerini bitiremezler. Evlilik ancak yasada belirtilen nedenlerle sona erebilir. Kanun evliliğin belli sebeplerden dolayı biteceğini ve boşanmanın da sonuçlarını düzenlemiştir. Boşanmaya bağlı olarak çekişmeli, anlaşmalı, nafaka ve çocuk varsa velayeti kendinde olmayan tarafın çocuğu nasıl göreceği konusu mahkemece karar verilir.

Boşanmak İçin Yapılması Gerekenler

Boşanma davası açmadan önce öncelikle yapılması gereken boşanmanın çekişmeli mi anlaşmalı mı olduğunu belirlemek gerekir. Bu kararı boşanmak istediğiniz eşiniz ile düşünüp karar vermeniz gerekir.

Boşanma davasında vereceğiniz kararla boşanma türlerinin hangisine dayalı olarak dava açacağınıza göre değişmektedir. Anlaşmalı boşanacak iseniz bir boşanma protokolü hazırlatmanız gerekmektedir. Daha sonra mahkemeye başvurmak gerekir. Mahkemede taraflar hazır olarak bulunmalı ve protokolü hâkime tasdik ettiklerini söylemeleri gerekir.

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanmanın belli şartları vardır. Bunlar;

 • Çiftlerin evliliklerinin 1 yıl sürmesi gerekir.
 • Eşlerden biri mahkemeye başvurmalı veya eşlerden birinin açtığı davayı diğerinin kabul etmesi gerekir.
 • Hâkim tarafları bizzat dinler ve karara bağlar.
 • Taraflar boşanmanın sonuçlarını hâkime açıklamalıdırlar. Mesela çocuk varsa velayetini, bakımı gibi sorunları hâkime bildirmeleri gerekir.
 • Hâkim taraflarca sunulan düzeni uygun bulduğunda boşanma anında gerçekleşir.

Bu sebeplerden dolayı boşanmaya karar veren çiftler öncelikle bir protokol hazırlatmalıdırlar. Bu protokolde nafakanın ne olacağı, tazminat miktarı, çocuk varsa velayetinin kimde olacağı bu protokolde yer alması gerekir. Yasaya aykırı anlaşma maddeleri varsa bu maddeler hâkim tarafından kabul edilmez. Mesela boşanan eşinin çalışmayacağını ve istemediği kişilerce görüşmeyeceği gibi maddeler yasaya uygun değildir ve hâkim tarafından kabul edilmez. Bu anlaşmalı boşanma protokolünü hazırlarken tecrübeli boşanma avukatı sizlere hukuki yardım almanızda size fayda olacaktır. Anlaşmalı boşanma davasında protokol hazırlandıktan sonra taraflardan biri davacı diğeri davalı olarak gösterildiği boşanma davası dilekçesi hazırlanılır. Öylelikle mahkemeye sunulur.

Boşanma Davasında Avukat Şart mı?

Her türlü dava avukatsız olarak takip edilir. Fakat avukatsız olarak takip edilen davalarda kayıp yaşanma ihtimali çok yüksektir. Bundan dolayı avukatla veya avukatsız takip etme kararı size bağlıdır. Çekişmeli boşanma davası bazı sebeplerden dolayı açılır. Bu sebepler;

 • Zina
 • Suç işleme
 • Haysiyetsiz hayat
 • Evlilik birliğinin temelinin sarsılması
 • Terk
 • Akıl hastalığı

Çekişmeli boşanma davasında davanın dayanakları farklı olduğundan işlemlerde farklı olacaktır. Bununla beraber boşanma dilekçesi hazırlanmalı ve bu dilekçede boşanmaya sebep olan olayları delilleri boşanma davası dilekçesi ile beraber verilmelidir. Bu konuda uzman boşanma avukatı bu konuda detaylı bilgi verip işlemleri sürdürür.

Boşanma Davası Ne kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma davası 1-2 yıl sürmektedir. Boşanma nedenleri araştırılıp ispatlanmış ise mahkeme süreci çok kısa sürecektir. Fakat delil yok ise taraflardan biri boşanmak istemiyor ise süreç uzun sürecektir.

Makaleler geri dön