Makaleler

Makaleler geri dön

Ümraniye Hukuk Bürosu

 

Hukuk Bürosu avukatlık faaliyetlerin yürütüldüğü, avukatlardan ve yardımcı elemanlardan oluşan şirketlerdir. Hukuk büroları temel faaliyet olarak dava takibi ve danışmanlık hizmetlerini yürütürler. Hukuk büroları genellikle avukatlık büroları veya avukatlık ofisleri olarak adlandırılıyor. İstanbul’da hizmet veren Ümraniye avukat bu alanda müvekkillerine her türlü kamu hizmeti sunuyor.

Hukuk büroları hem avukatların çalışma alanı hem de özel nitelikli olarak kamu hizmeti vermesi nedeniyle kamusal nitelikte alanlar olarak bilinir. Hukuk bürosunda faaliyet gösteren avukatlar genellikle meslek kuruluşu olan barolara kayıtlı olması gerekiyor. Avukatlar baroya kayıt olmadan avukatlık mesleğini icra edemediği gibi özel hukuk bürosu da açamazlar.

Hukuk Bürosu Nedir?

Hukuk Bürosu vatandaşların veya yabancı kişilerin haklarını elde etmesi için veya haklarını koruma altına alınması için başvurdukları ofisler ve mekanlardır. Hukuk bürolarında öncelikle olarak avukatlar ve yardımcı çalışanlardan oluşuyor. Hukuk büroları temel amaçları dava takibi yapmaktır. Hukuk bürolarında müvekkillerin ihtiyaçları doğrultusunda dava konusu işlemlere bakarlar. Hukuk bürolarında avukatların bakacağı davaların sınırı da yoktur. En çok icra, iflas, ceza, boşanma ve miras olan hukuk davaları daha çok oluyor.

Hukuk Büroları Ne İş Yapar?

Hukuk bürolarında temel olarak haklarınıza kavuşmanızı sağlamak için ya da haklarında yapılan muhtemel saldırıları önlemek adına hukuki hizmet veriliyor. Hakların elde edilmesi için hukuk büroları ile dava açmak, icra takibi başlatmak, şikayette bulunmak gibi hizmetler veriliyor. Hukuk bürolarında avukatlar şeffaf bir ilişki içerisinde olurlar. Avukatlık meslek kanuna göre avukat yaptığı işi ana hatlarını müvekkiline anlatması ve vekilim anlaması için gerekli açıklamaları da yapması gerekiyor. Günümüzde en iyi ünlü avukatlar müvekkilleri ile her türlü konuyu paylaşarak sorunları çözerler. Ayrıca hukuk bürolarında müvekkil için yapılan masrafları önceden bildirilmesi ve müvekkilin onayı ile işe başlamalıdır.

Hukuk Bürosu Nasıl Açılır?

Hukuk bürolarında birer işletme olduğu gibi düşünülmesi gerekiyor. Hukuk bürolarında tek bir avukat tarafından açıldığı gibi birçok avukatın birleşmesi ile de açılabilir. Birden fazla avukatın yer aldığı hukuk bürolarında avukatlar kendi işlerinde hakim olduğu alanlara ayrılabilirler.

Hukuk bürosunun açılması için gerekli işlemler şunlardır;

  • Avukatın kayıtlarının tamamlanması,
  • Herhangi bir ofisin bulunması,
  • Maliyeye kayıt yapılması,
  • Denetimlerin tamamlanması,
  • Vergi levhasının alınması,
  • Meslek odası olan barolara kayıt yaptırması,
  • İmza sirküleri faaliyet belgesi ve sicil gazetesi gibi önemli evrakların hazırlanması ile hukuk büroları açılıyor.

Hukuk Büroları Hangi Alanlarda Faaliyet Yürütür?

Hukuk hizmetlerinde kişilerin uzman ve yetkin bir hizmet verme özelliklerine sahip olmalıdır. Hukuk, geniş ve derin bilgi yelpazesi olduğu için hukukçuların mevzuat ve uygulama konusunda mutlak hakim olacak nitelikte olmalıdır. Bazı hukuk bürolarından yalnızca bir hizmet verilirken bazılarında ise kendi içinde birçok iş alanı oluşturarak birden fazla alanda hizmet veriyor. En iyi hukuk bürosu üç departmana ayrılmış olması gerekiyor. Ceza, hukuk ve icra konularında uzmanlaşmış hukukçular müvekkillerine dava takibi ve danışmanlık hizmeti sunuyor.

Hukuk Büroları Güvenilir Midir?

Günümüzde faaliyet gösteren hukuk büroları sadece davayla hükümlü olmayıp aynı zamanda hukuki danışmanlık işlerini de yaparlar. Sözleşmelerin hazırlanması, hukuki alanlarda bilgi edinme gibi birçok konuda hukuk bürolarından faydalanabilirsiniz. Yasa doğrultusunda avukatlar korunduğu gibi müvekkillerde korunuyor. Avukatların ve müvekkillerin kendi aralarında bilgi saklama yükümlülükleri de bulunuyor. Bu nedenlerden dolayı hukuk büroları son derece güvenli alanlar arasında yer alıyor. Meslek etiğine ayrı ait kurallar barolar avukatlar tarafından belirleniyor. Meslek etiği kurallarından biri olan avukatlık ücretleri ile ilgili başta talep edilen miktar sonradan değişiklik yapılamıyor.

Makaleler geri dön