Makaleler

Makaleler geri dön

Velayet Davası

 

Çocuğun velayetinin kendisinde olmayan eşin diğer eşe karşı açtığı davaya velayet davası denilir. Bu dava doğrultusunda velayet değişikliği talep edilerek çocuğun anne veya babaya verilmesi gerçekleşir. Açılan bu davada velayetin değiştirilmesi talep edilerek birtakım şartlar koyularak velayet değişikliği oluşturulur.

Eğer anne ve baba henüz boşanmamışsa çocuk ergenliğine girene kadar hem anne hem de babanın velayeti altındadır. Yasal bir işlem olmadığı müddetçe bu durum böyle devam eder. Velayet anne ve babadan birinin öldüğü takdirde çocuk sağ kalan kişinin velayeti altına girer.

Velayet Davası Kaç Celsede Biter? 

Velayet davası boşanma davasının içinde yürütülebilir. Eşlerin avukata başvurarak anlaşmalı boşanmada velayet anneye veya babaya verilerek boşanma davasının içerisinde oluşarak bitirilir.

Boşanan eşler arasında oluşan sorunlar doğrultusunda tekrardan velayet davası açılarak ortak bir yol bulunur. Açılan velayet davalarında herhangi bir tarih vermek mümkün değildir. Bu süreler aile mahkemelerinin vermiş olduğu karar doğrultusundadır.

Velayet Değişikliği Yapmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Velayet değişikliği için mahkemenin önceden çocuğu anne veya babaya vermiş olması gerekiyor. Bu değişikliğin yapılması için bazı sebepler gerekiyor. Bu sebepler şunlardır:

  • Velayet sahibi anne veya baba başkasıyla evlenirse
  • Velayet hakkına sahip olan anne veya babanın ölmesi
  • Velayet hakkına sahip eşin başka bir yere taşınması

Gibi durumlarda değişiklik yapmak mümkündür. Veya eşler anlaşmalı velayet değişikliği isteğinde bulunarak mahkemeye başvurup bu talepleri doğrultusunda velayet değişikliği yapabilirler.

 

Makaleler geri dön