Makaleler

Makaleler geri dön

Ümraniye Boşanma Avukatı

Boşanma avukatı medeni hukukun bir alt dalı olan aile hukuku uyuşmazlıklarından kaynaklanan nafaka, velayet, boşanma gibi davalara giren avukatlara verilen isimdir. Boşanma avukatlarına aile avukatları da denilmektedir.

Fakat mevzuatta boşanma avukatı diye bir şey yoktur. Boşanma davalarına giren avukatlarında kendilerini boşanma avukatıymış gibi tanıtmaları da yasal değildir. Boşanma süreci evli çiftler için zor ve yıpratıcı bir süreçtir. Fakat bu süreç içerisinde hukuki yardım almak bu zorlu süreci kolay atlatılmasını sağlar.

Boşanma Avukatı Dava Hazırlığını Nasıl Yapar?

Boşanma avukatı, sonuçları değerlendirerek boşanma davası açmak için yeterli delilin olup olmadığını araştırır. Boşanma nedenlerinin doğruluğunu araştırır. Bu nedenler,

  • Eşlerden birinin diğerini aldatması
  • Eşlerden biri küçük düşürücü davranışlarda, suçlarda bulunup bulunulmadığı
  • Eşlerden birinin ahlak kurallarına uygun davranmadığı
  • Eşlerden biri ortak yaşadıkları evi terk etmesi
  • Eşlerden biri, diğerinin canına kast edip etmediği
  • Kötü muamele olup olmadığı
  • Eşlerden birini psikolojik sorunlarının olup olmadığı

Gibi nedenler boşanma avukatları tarafından araştırılır. Boşanma nedenlerinin doğru araştırılıp tespit edilmesi gerekir. Çünkü hakim boşanma nedenine göre davayı inceleyecektir. Bu yüzden hazırlık süreci boşanma avukatı ile yürütülmelidir. Bunun için boşanma avukatı numarası ile iletişim kurarak davanızın yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma nedenleri araştırıldıktan sonra dava dilekçesi hazırlanılır. Tarafların boşanma dışında farklı talep ve istekleri de olacaktır. Bu talepler müvekkille görüşüldükten sonra netlik kazanacaktır. Boşanacak kişiye şu sorular sorularak netlik kazanılır.

  • Nafaka talebi var mı?
  • Maddi ve manevi tazminat talep var mı?
  • Çocuk üzerinde velayet hakkı isteyecek mi?

Gibi sorular netlik kazandıktan sonra dava dilekçesi yazılır. Dava dilekçesinin istenilen sonuca ulaşılacağı düşünüldüğünde dava dosyasını hazırlamaya başlar. Dava dosyasında dilekçe sureti ve delillerin yer alması gerekir. Deliller yazı delil ise avukatlar mutlaka bunları dava dosyasına koymaları gerekir. Fakat dava dosyasına koyulamayacak gibiyse yer tespit edilir ve mahkemede delilin getirilmesi istenilir. Tanık beyanına dayanıyorsa adı, soyadı dava dosyasında yer almalıdır. Dava harç ve giderlerinde vezneye yatırılarak dosya teslim edilir. Böylelikle dava açılmış olur. Nafakanın talep edilmesi durumunda iyi bir nafaka avukatı ihtiyacı doğacaktır.

Anlaşmalı Boşanma da Avukatın Rolü Nedir?

Boşanma protokolü ile evliliğin sona erdirildiği bir dava türüdür. Boşanma protokolü, her iki tarafın menfaat ve yükümlülüklerini içeren, boşanmadan sonrada herhangi bir nedenle ortaya çıkan uyuşmazlıklarda başvurulan belgedir. Bu protokolün en iyi avukatlar tarafından hazırlanması hak kayıplarını önleyecektir. Taraflar, Nafaka, tazminat, mal paylaşımı gibi konularda anlaşabilirler.

Boşanma Davası Ne kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma davası 1-2 yıl sürmektedir. Boşanma sebebi dillendirilerek ispatlanmışsa mahkeme süreci kısa sürer. Avukat tarafından hazırlanmış dava dosyası hakim tarafından incelenir. Hakim delillere göre boşanmayı gerçekleştirir. Boşanmanın daha hızlı ilerlemesini istiyorsanız boşanma avukatı telefon numarası ihtiyacınız olacaktır.

 

Makaleler geri dön