Makaleler

Makaleler geri dön

Çekmeköy Boşanma Avukatı

Kadınlar mahkemeden boşanma kararı çıktıktan sonra yani boşanma işlemi gerçekleştikten sonra 300 gün sonra yeniden evlenebilecektir. Bu düzenleme ile doğabilecek çocuk için karışıklığın giderilmesi amaçlanmıştır. Boşandıktan sonra 300 gün içerisinde kadın doğum yaparsa çocuğun babası boşadığı adam sayılarak çocuğun soyadı da boşanılan eşin soyadı olacaktır.

Eğer çocuğun gerçek babası boşanılan koca değil ise eski eş soy bağı reddi davası açabilir. Boşanan kadın çocuk doğurduğu zaman 300 günlük bekleme süresi de ortadan kalkacaktır. Eğer boşanan kadın hamile değil ise ve bu durumu raporla ispatlamış ise mahkeme kararı ile 300 günlük bekleme süresi ortadan kalkar. Bu durumda kadın başka biri ile evlenebilmek için 300 gün beklemeyecektir.

Boşanma Davasında Kadının Hakları

Şiddet görme tehlikesi yaşayan veya şiddet gören kadın 6284 sayılı kanun maddesini gerekçe göstererek mahkemeden uzaklaştırma talebinde bulunabilir. Bu durumda mahkeme kadının can ve mal güvenliği için boşanmanın gerçekleşmesini beklemeden erkeğe uzaklaştırma vermelidir.

Boşanma davası devam ederken kadın çocukları ile birlikte oturma hakkına sahiptir. Mahkeme bitene kadar annede kalan çocuklar velayet davası aksini belirtilmedikçe de annesinde kalmaya devam eder.

Boşanma davası süreci boyunca herhangi bir geliri olmayan kadınlar kendi ve baktığı çocukları için nafaka isteme hakkına sahiptir.

Boşanma Davasında Erkeğin Hakları

Boşanma davalarında kadınların olduğu kadar erkeklerin de bazı hakları bulunur. Bunlar;

  • Boşanma davalarında nafaka talebi genelde kadınların hakkı gibi görünse de belli başlı koşullarda erkeğin hakkı olarak da karşımıza çıkıyor.
  • Boşanma davası bitip boşanma gerçekleştikten sonra genel olarak küçük çocukların velayeti anneye verilir. Fakat çocukların velayetini erkek de isteme hakkına sahiptir. Velayetin babaya verilmesi halinde anneden iştirak nafakası isteme hakkına da sahiptir. Bu tür anlaşmazlıklarda velayet avukatı devreye girer.
  • Yine boşanma nedenlerinden dolayı kadın kadar erkek de tazminat isteme hakkına sahiptir.

Bu haklar erkeklere kanunların verdiği haklardır.

Boşanma Davasında Avukat Tutulması

Her davada olduğu gibi boşanma davalarında da herkes kendi davasını açarak gerekli işlemlerini yapabilir. Yani avukat zorunluluğu yoktur. Fakat iyi boşanma davası avukatları her boşanma davasına gerekebiliyor. Sonuç itibariyle herkes kanunları çok iyi bilmiyor. Bilen birinden yardım almak davanın sağlığı açısından son derece önemlidir.

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur?

Anlaşmalı boşanma gerçekleşmesi için öncelikle tarafların boşanma ile ilgili tüm konularda anlaşma sağlaması gerekiyor. Taraflar nafaka, tazminat, mal bölümü ve velayet konularında anlaşma sağladıklarını gösteren boşanma protokolünü imzalayarak mahkemeye başvuru yaparlar.

Bu protokolün 1 nüshası dava dosyasında diğer 2 nüshası taraflara verilir. Mahkeme en erken tarihe gün vererek dava sürecini başlatır. Anlaşmalı boşanmada Dava ilk mahkemede sonuçlanarak boşanma işlemi gerçekleşir.

Boşanma Davası Devam Ederken Eşler Barışması

Boşanma davası devam ederken tarafların bir araya gelmesi ve barışması durumunda bu durumu dava mahkemesine bildirmeleri gerekiyor. Anlaşmalı veya çekişmeli davalarda barışma durumu olunca mahkeme olduğu yerde kalarak boşanma iptal edilir. Fakat daha sonra mahkemeye sunulan gerekçelerle bir daha boşanma davası açılamayacaktır.  s

Makaleler geri dön